Zdrowie, żywienie

Opiekę nad naszymi kotami sprawuje gabinet Animals-Wet prowadzony przez lekarza weterynarii Lesława Gadowskiego, lekarza z wielką wiedzą i bardzo długoletnią praktyką.

Koty mają wykonane badania i testy genetyczne w kierunku HCM, SMA, PKD, Felv, FIV. Nie wykazują symptomów choroby HD (dysplazja stawów biodrowych), ani PL (zwichnięcie rzepki kolanowej). Regularnie robimy echo serca kotom hodowlanym.

Koty karmione są odpowiednio dla nich zbilansowaną dietą mieszaną, którą uważamy za najlepszy sposób żywienia. Kocięta przyzwyczajamy do różnego rodzaju karm, by nowi opiekunowie mieli możliwość szerokiego wyboru diety.

Zawsze służymy radą i pomocą zarówno w kwestiach zdrowotnych, jak i behawioralnych, nie leczymy jednak, nie diagnozujemy, odsyłamy do wskazanych przez nas specjalistów.

Kocięta w wieku 14-16 tygodni poddawane są zabiegowi kastracji, bez tego zabiegu koty niehodowlane nie opuszczają hodowli. Wbrew pewnym teoriom szerzonym przez część zbyt oszczędzających na hodowlanych kosztach hodowców, kastracja w tym wieku nie prowadzi do zwyrodnień kości długich, ani innych zaburzeń rozwojowych. Nie jest to kastracja pedriatyczna, wczesna, gdyż jako takiej (poniżej 8 tygodnia życia) nikt nie przeprowadza w Polsce. Za to plusów kastracji w wieku 14-16 tygodni jest dużo, jak choćby bardzo szybkie dochodzenie do siebie po zabiegu malucha, mniej powikłań niż przy zabiegach w wieku późniejszym, mało kto o tym wspomina, ale już 5-miesięczne kotki miewają ruje, 6-miesięczne kocury zaczynają dojrzewać. Kastracja w domu hodowcy zapobiega wielu trudnym zachowaniom kotów dojrzewających płciowo. U kotek zmniejsza prawie do 0 ryzyko na zachorowanie w przyszłości na nowotwór listwy mlecznej. Przerzuca także cały stres związany z zabiegiem i rekonwalescencją na hodowcę, bo taka powinna być jego rola.